Při slově dovolená, se každému v hlavě zrodí myšlenka nicnedělání a odpočinku, který je mnohdy ceněný více než cokoliv jiného. Když jste ovšem rodiče, kteří mají dítě a plánujete dovolenou, už musíte myslet především na to, jak a kde, by probíhala v přítomnosti vašeho pobíhajícího mimina, okolo kterého by byl stejně velký rozruch i na vaši dovolené.
A nejen proto, se rodiče rozhodují pro dovolenou bez svého dítěte, na které načerpají síly a budou si ji moci vychutnat a užít tak, jak by se dalo očekávat.
chlapeček u babičky

Nemějte výčitky, špatné rodiče to z vás neudělá!

V dnešní době se musí rodiče potýkat s negativní kritikou na jejich dovolenou prožitou bez svých ratolestí. Přitom to není nic pohoršujícího, nechat dítě (obzvláště malé) doma s někým, kdo se o něho postará, aby se zbytečně dovolená, která má být zaslouženou odměnou za vše, o co se rodiče starají, nestala pekelně drahou pohromou.
Takzvané „zlé jazyky“ hoďte za hlavu a jejich řečí si nevšímejte. Máte právo na odpočinek stejně jako všichni ostatní a špatnými rodiči se kvůli tomu, že své dítě necháte doma – určitě nestanete!
objímání na pláži

Zabezpečte si hlídání, které vám dá jistotu

Volba hlídání, by měla vždy padnout na někoho, kdo je s vámi často ve styku a má dostatečné zkušenosti. Vybírat byste si měli vždy z rodinných příslušníků, kteří dítě a jeho potřeby znají a vy znáte je, takže nebudete muset celou dobu dovolené přemýšlet nad tím, jak se asi má nebo jestli je vše v pořádku. Nejčastější volba padne na babičky nebo nejbližší příbuzné – převážně starší generace, která už má něco za sebou.
Jedině s dobrým hlídáním a jistotou, že bude o vaše dítě postaráno, můžete prožít dovolenou se vším, co k tomu patří a úplně v klidu.
Proč je lepší nechat někdy dítě doma a nezatěžovat ho dovolenou, kterou rodiče potřebují?
·        Dlouhý a náročný let– ne všude se dá dostat autem a často je i doprava autem náročná natolik, že je lepší využít letadlo. To však nemá tolik možností v podobě zastavení a volného prostoru, který dítě potřebuje.
·        Změna klimatického pásma– to dokáže dítě rozhodit i na několik dní do takové míry, že může být doslova nepoužitelné a nespokojené.
·        Náhlá změna zdravotního stavu– vystavit dítě změně prostředí, počasí a celkově všemu, co pro něho může být nové, mu může přivodit zdravotní komplikace a i když to bude možná nemožné, onemocnět může i na dovolené.
·        Možnost být osamotě jako pár– v případě, že byste vzali své dítě sebou, nemůžete počítat nikdy s tím, že si jeden druhého jako partneři užijete tak, jak byste si přáli.